HÜRRİYET – Solucan Gübresi üreticileri TOSGEB başlığı altında örgütlendi.

9 Ocak 2017 / HÜRRİYET – Solucan Gübresi üreticileri TOSGEB başlığı altında örgütlendi. için yorumlar kapalı

HABERLER

Beklenmedik kar yağışının tüm Türkiye’yi esir aldığı 7 Ocak 2017 günü İstanbul’da buluşan ve Türkiye’yi organik gübre ile tanıştırmak isteyen 300 dolayında Solucan Gübresi Üreticisi ve Meraklı; TOSGEB başlığı altında örgütlendiler. 

Türkiye Solucan gübresi üreticileri tarafından bir süre önce, Antropolog ve yorumcu Rasim Aydın’ önderliğinde başlayan girişim TOSGEB Derneğinin kurulması ile yeni bir aşama kazandı. RCA Global Medya Şirketinin de Başkanı olan Rasim Aydın Türkiye’deki Solucan Gübresi üreticilerini örgütleyerek Türkiye’nin kendi atık kaynaklarını gübre olarak ekonomiye kazandırmayı hedeflediğini söylüyor. Aydın, ayrıca solucan gübresi iş kesiminde yaşanan karışıklığı ve sahteciliği önlemeyi de planlıyor. Orman toprağını ve göl yataklarındaki torf’u bile solucan gübresi diye satanlar var diyen Aydın, üretimi geliştirirken tüketicinin de dolandırılmasını aldatılmasını engelleyeceğiz” diyor.  Dernek süreci üç aşamada tamamlayacak. Öncelikle bilgi üretmek, ardından sürdürülebilir tesislerin oluşumuna destek vermek ve bunu sağlamak için gerekirse girişimcilere teşvik sağlanması için  hükümetle masaya oturmak, sonuçta ortaya çıkan kaliteli solucan gübresinin ulusal ve uluslararası olarak pazara çıkarılmasında öncü olmak.  

ISTANBUL – Türkiye bir süredir solucan gübresini konuşuyor. Koşulsuz ve denetimsiz bir pazarda orman toprağından, göl yataklarındaki torfları bile solucan gübresi adı altında satanlar var. Tarımvizyon Dergisi ve Tarımvizyon Televizyon Programı ve www.tarimvizyon.com haber ağının hem sahibi hem de yorumcularından Rasim Aydın uzun süreden beri bir mücadele yürütüyordu. Rasim Aydın, kimyasal kaynaklı gübrelerden kurtulmak için yerine Solucan gübresi başta olmak üzere diğer organik gübrelerin yerleşmesini istiyordu.

Aydın, kısa süre önce somut bir adım atarak Türkiye Organik ve Solucan Gübresi Üreticilerini TOSGEB başlığı altında örgütlenmeye davet etmişti.

Bu çağrıya olumlu yanıt veren üretici meraklı bilimci ve sivil toplum önderi 300 dolayında gönüllü TOSGEB çatısı altında buluşmak için beklenmedik kar yağışı ile yollar bile kapanmasına rağmen 7 Ocak’ta İstanbul’a geldiler ve TOSGEB Derneğini kurdular.

Rasim Aydın başkanlığında kurulan derneğin, Sirkeci’deki Legacy Ottoman otelde gerçekleşen kurultayında Solucan Gübresi üretici kesimin öncü kuruluşları da katılımcı olarak yer aldılar. Tekirdağ merkezli Riverm Limited, Manisa merkezli Ekosolfarm, Burdur merkezli Solidem, Sakarya merkezli Sölomcan, Yine Sakarya da üretim yapan İTO Başkanı İbrahim Çağlar’ın sahibi olduğu Gübre İşletmeleri Açık Ortaklığı, girişime tam destek verdiler.

Toplantıya bilimcilerimizin de hayli ilgi gösterdiği görüldü. Ege Bilim Okulundan Öğretim üyesi ve Toprak uzmanı Prof. Dr. Dilek Anaç, Yeditepe Bilim Okulundan Toprak mikrobiyolojisi uzmanı Profesör Dr.Metin Turan, ürünlerinden yararlanılan hayvanların verimliliklerinin artırılması için nasıl barındırılmaları ve beslenmeleri gerektiği konusunda uzman, Tekirdağ’daki Namık Kemal Bilim Okulun’dan öğretim üyesi Profesör Doktor Alper Önenç ile yine aynı okuldan öğretim üyesi, Toprak, gübreleme ve bitki besleme konusunda uzman Doçent Doktor Korkmaz Bellitürk, Erzurum’daki Atatürk Bilim Okulunda öğretim üyesi ve bitki hastalıkları uzmanı Profesör Dr. Recep Kotan, Aydın’daki Adnan Menderes Bilim Okulu, Tarım Bölümünden Toprak Bilimi ve Bitki Besleme uzmanı Doçent Doktor Selçuk Göçmez, Sivas’taki Cumhuriyet Bilim Okulundan öğretim üyesi ve biyalog Doçent Doktor Uğur Tutar, Batı Akdeniz Tarımsal Araştırma Enstitüsü -Batem’den araştırmacı Dr. Cevdet Fehmi Özkan, Ankara’daki Gazi Bilim Okulundan öğretim üyesi ve Endüstriyel Mikrobiyoloji Doçenti Doktor Hikmet Katırcıoğlu. Görüş ve önerileri ile ilgi çektiler.

Kurultaya Tarım Bakanlığından da katılan iki gözlemci vardı. Bitkisel Üretim Genel Müdürlüğü – Bitki Besleme ve Teknoloji Geliştirme Daire Başkanlığı–Bitki Besleme Birim Yönetmeni Yaşar Orhan, Tarım Mühendisi Esin Mertol.

Solucan Gübresi iş kesiminin bu girişimle birlikte hedefi kısa sürede yasal eksiklikleri gidererek Solucan gübresini de diğer kimyasal gübreler gibi yasal bir ürün haline getirmek, ardından belediyelerin başındaki en büyük sorun olan çöplerin bertarafı konusunu kökünden çözmek. Tosgeb yakın zamanda hem girişimcilerin geleceklerini güvenceye almak hem de Türk ulusunu arzuladığı organik gıda ile tanıştırmak.

Organik Solucan Gübresine beklenmedik gelişen ilginin temelinde gıdalardaki yapay müdahalelerin insan sağlığını tehdit etmesidir. Son yıllarda gıdaların sağlıksızlığından şikayetçi olan tüketici kesim organik gıda talebini de önemli ölçüde artırdı.